Дилема: труба – незаконна, викиди – так

Ще восени мешканці Гощі активно обговорювали в соцмережі випадково виявлену поблизу місцевого джерела трубу для відходів виробництва. Знахідка не на жарт стривожила гощанців, адже в нашій місцевості береги Горині й сама річка є улюбленим місцем для літнього відпочинку навіть попри застереження працівників Санепідемслужби й заборону купання. Кому належить ця труба й хто дозволив зливати відходи в Горинь? Це запитання гощанці адресували місцевій владі, зокрема Гощанській селищній раді. Відтак розпочався пошук винуватців і з’ясовування обставини появи вже впізнаного предмета на території селищної ради.

З’ясувалось, що поява труби для стоків не така вже й випадкова. Ще посеред осені, 16 жовтня, ТзОВ «Гощаночка», яке в селищі виготовляє молочну продукцію, звернулося до працівників Гощанської селищної ради із заявою про надання дозволу на земельні роботи для прокладання зовнішніх мереж протяжністю 300 м на території загального користування. Однак такого дозволу селищна рада не дала, оскільки мережа каналізації мала б межувати з територією археологічних розкопок. А згідно зі ст. 32 ЗУ «Про охорону археологічної спадщини» ця територія перебуває під захистом держави й будь-які земляні роботи тут заборонені. Натомість фахівці селищної ради ініціювали проведення громадських слухань із метою вивчення думки гощанців щодо можливого викиду стоків виробництва молочної продукції в Горинь. Громадські слухання призначили на 22 грудня.

А тим часом 10 грудня робоча комісія у складі представників селищної ради Юрія Сульжука й Альони Вахер, начальника відділу ЖКГ та цивільного захисту населення РДА Леонтія Супрунця, начальниці відділу містобудування й архітектури РДА Олени Бартманської, помічниці лікаря-епідеміолога управління Держпродспоживслужби в області Лідії Шугалевич, начальниці відділу економічного розвитку, торгівлі, будівництва та агропромислового розвитку РДА Оксани Чучман, дільничного офіцера поліції П. Довжука виїхала на місце події. За результатами виїзду комісія склала акт і надіслала в екологічну інспекцію Поліського округу листа щодо встановлення фактів забруднення навколишнього середовища. Крім того, комісія рекомендувала керівництву ТзОВ «Гощаночка» в короткі терміни оформити належним чином дозвільну документацію на вже прокладену стічну каналізацію. А до того часу – створити стаціонарні септики для відходів власного виробництва або укласти угоду про надання послуг відводу відходів виробництва в каналізаційну мережу Гощі з РОВКП ВКГ «Рівнеоблводоканал».

22 грудня майже 20 активних мешканців Гощі прийшли на громадські обговорення назрілої проблеми. Участь у них також узяли працівники селищної ради та ТзОВ «Гощаночка».

Після ознайомчого виступу заступника селищного голови Юрія Сульжука щодо ситуації свої пояснення надав директор підприємства Вадим Балабат. Він підтвердив факт прокладання каналізації без відповідних дозволів. Таке рішення директор підприємства  аргументував наближенням зими, а отже, неможливістю будівництва зовнішніх мереж. Це у свою чергу призвело б до зупинки підприємства, значних фінансових утрат. Водночас Вадим Балабат акцентував увагу учасників громадського обговорення на сучасній системі фільтрації стоків, яка має п’ять рівнів і відповідає усім вимогам законодавства.

Незважаючи на пояснення, представники громадськості висловлювали своє обурення з приводу самовільних дій керівництва підприємства, уважали неприйнятним сам факт скиду відходів виробництва в річку й запропонували використовувати для цього каналізаційні мережі РОВК ВКГ «Рівнеоблводоканал».

Також звучали пропозиції призупинити скид стічних вод ТзОВ «Гощаночка» на період виготовлення необхідних документів, демонтувати зовнішні мережі ТзОВ, знайти компромісне розв’язання проблеми з РОВКП ВКГ «Рівнеоблводоканал» щодо прочищення каналізаційної мережі підприємства для відведення відходів.

Уже цьогоріч, 9 січня, відбулася чергова нарада, яку провів голова РДА Юрій Ковальчук. У ній також узяли участь голова екологічної комісії облради Володимир Валявка, селищний голова Микола Панчук, його заступник Юрій Сульжук, представники «Рівнеоблводоканалу» на чолі з Анатолієм Чабаном та ТзОВ «Гощаночка».

Учасники наради ознайомились із необхідними дозвільними документами й технічною документацією очисних споруд італійського виробництва та каналізації. Фахівці водоканалу відзначили високий рівень ефективності очисних споруд ТзОВ «Гощаночка» й зауважили, що  їх підприємство працює за такою само схемою: очищає каналізаційні стоки й виливає їх у Горинь. Однак для узаконення будівництва зовнішніх мереж ТзОВ «Гощаночка» має виготовити ще проект відводу з відповідними погодженнями.

Коментар селищного голови Миколи Панчука:

– Ми як орган місцевого самоврядування проти забруднення навколишнього середовища місцевими виробниками. Керівництво ТзОВ «Гощаночка» запевняє, що система очисних споруд підприємства вдвічі потужніша, а отже, ефективніша, за очисні споруди місцевого водоканалу. Підтверджують це й експерти. Але чи знають про це люди? Їм ніхто не пояснив, що стічні води потрапляють у Горинь уже очищеними. І це загальнодержавна, законодавчо підкріплена практика. Скажу більше, стічна труба від підприємства до річки прокладена без погодження з Гощанською селищною радою. Зрозуміло, це не на користь підприємства. Інша річ, що ми повинні зберегти тонку грань між інтересами громади, підтримкою місцевого виробника та дотриманням українського законодавства. Тому тепер багато чого залежить від керівників ТзОВ «Гощаночка», їх інформаційної політики та роботи в межах законодавства України. Сподіваюся, що вже незабаром усі формальності буде врегульовано, а конфлікт –  вичерпано.

Ірина ПОВАР.

Матеріал опублікований в газеті “Рідний край” 18 січня 2019 р.

Поділитися:Share on Facebook
0Tweet about this on Twitter