КОРОТКА ІСТОРИЧНА ДОВІДКА ПРО ГОЩУ

          Перша згадка в історичних документах про Гощу датується 1152 роком. Є декілька версій про походження назви селища Гоща. Одна з них стверджує, що древня назва селища Гоща походить від слів «гости», «гощу», інша пояснює її як словосполучення двох давньоруських слів – го (корова) і ша (кошара, загін для худоби), і відносить появу самого селища, як і його назви, до більш ранніх історичних часів, що, до речі, підтверджується археологічними знахідками.

          Від назви селища походить і прізвище одного із знатних і відомих українських шляхетських родів – роду князів Гойських.

          Засновник роду Гойських – хрещений магометанин Мурза Кирдей-хан. Литовські князі подарували йому за службу землю по річці Горинь. Відзначившись неабиякою хоробрістю у битві з хрестоносцями, він був пожалуваний французьким королем дворянським титулом і отримав герб «три лілії». В XIV ст. Кирдей поселяється в Гощі і протягом XIV-XVII ст. його рід згадується як Гійські, Гостські, а згодом як Гойські. Цей рід займав досить почесне становище на Волині. В роді Гойських були і комісар Литовський Василь Гойський, і староста Подольський Григорій Гойський, маршалок Волинський, староста Луцький Богдан Гойський. Рід Гойських і підкормій Литовський ключник Луцький Богдан Гойський. Рід Гойських був знатний і багатий, він постійно мав своїх представників у сферах влади. Князі Гойські займалися не лише політикою, вони були відомими меценатами і просвітителями. Так Ганна Гойська була не лише фундаторкою Почаївського монастиря, але й передала цьому монастирю чудотворну ікону Божої Матері, подаровану їй Грецьким митрополитом Неофітом. Ікона Божої Матері є однією з головних християнських святинь.

          В 1600 році Гаврило і Роман Гойські засновують в Гощі соцініанський (аріанський) колегіум. За Романа Гойського Гоща перетворюється в центр соцініанства на Волині. В колегіумі викладачами були вчені з європейським ім’ям – Симон Полідіус, Теофіл Молітор, Войцех Копер, Данило Дорош. І саме в названому колегіумі у 1600-1604 роках навчався юнак, відомий згодом в історії як московський цар Дмитро Самозванець. Отримавши в Гощі блискучу освіту і набувши європейських манер, розпочав він своє сходження на московський престол. Є припущення, що Дмитро родом з Гощі. Соцініанський колегіум проіснував до 1637 року.

           Вже в наступному році княгиня Регіна Гойська засновує в Гощі монастир, вищу школу та декілька початкових шкіл. Опікуном Гощанської вищої школи був Петро Могила, а викладацький склад був сформований з кращих професорів та студентів Київського колегіуму. Першим ректором Гощанського колегіуму був Гнат Оксенович-Старуш, очолював колегіум відомий Інокентій Гізель, який пізніше став ректором Києво-Могилянської академії. Навчав Гощанських студентів і знаменитий Лазар Баранович, поет і просвітитель.

          Коли в 1638 році Гоща переходить у власність українського магната Адама Киселя, містечко отримує новий поштовх у своєму розвитку. У середині XVII ст. коштом А.Киселя будується кам’яна Михайлівська церква, яка збереглася до наших днів. Цей архітектурний пам’ятник розташований поблизу історичного центру містечка по вулиці Шевченка.

          Справжньою перлиною Гощі є унікальний парк, закладений тут невідомим майстром на початку XVIIIст.. Нині це пам’ятка природи державного значення. В плануванні парку ледь відчутний англійський стиль з довільним трасуванням головних і другорядних алей, які живописно розбігаються в різні напрямки. І хоча тягар часу суттєво змінив паркові перспективи, все одно парк залишився чарівним. Серед дерев і кущів є рідкісні породи – екзотична гінкго, болотяний дуб, софора японська. Вражає міць багатовікових ясенів і каштанів.

          У північній частині парку привертає до себе увагу колишній фільварок родини Валевських, збудований наприкінці XVIII століття.

          В XVI ст. Гоща, як приватновласницьке поселення, отримала привілей на магдебурзьке право. Однак пошуки в архівах тогочасного герба не принесли успіху. Тому у 1997 році, відновлюючи давні традиції самоврядування, селищна Рада затвердила сучасний герб та хоругву Гощі (автори: Ю.Калюх, А.Гречило, Ю.Терлецький).

          За свою багатовікову історію Гоща зазнала часи злетів і занепадів. На жаль, багато цінних історичних пам’яток не збереглося, але ті, що збереглися – унікальні. Сучасна Гоща нараховує 5 353 жителі і всі вони пишаються славною історією свого містечка.

 

Ласкаво просимо в древню Гощу!

 

Автор тексту –

відомий геральдист, історик, автор книг

Юрій ТЕРЛЕЦЬКИЙ

Поділитися:Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print