Стягнення додаткових витрат на утримання дитини

розміщено в: Новини, Роз'яснення | 0

 

Гощанське бюро правової допомоги інформує.

Безліч матерів, батьків, на утриманні яких перебувають діти чули про можливість стягнення додаткових витрат на дитину. Здавалося б, все чудово: стягнули аліменти і є можливість стягувати ще й додаткові витрати, адже витрати чималі.

Однак, помилковим є твердження про те, що додаткові витрати на дитину включають витрати на одяг, навчання, розваги, відпочинок тощо.

1.Що таке додаткові витрати на утримання дитини?

Згідно з ст.185 СК України той з батьків, з кого присуджено стягнення аліментів на дитину, а також той з батьків, до кого вимога про стягнення аліментів не була подана, зобов’язані брати участь у додаткових витратах на дитину, що викликані особливими обставинами (розвитком здібностей дитини, її хворобою, тощо).

Звідси слідує, що витрати мають бути зумовлені лише особливими обставинами, такими як хвороба, розвиток здібностей.

Відтак, кошти на одяг, розваги, відпочинок, іграшки, канцелярське приладдя, витрати не навчання – не є додатковими витратами та можуть стягуватися судом.

Виходячи з норм ст.185 СК України, додатковими витратами, які підлягають стягненню є:

  • Періодичні витрати на лікування дитини (в тому числі на оздоровлення).
  • Систематичні витрати, понесені у зв’язку з постійною хворобою дитини, фізичними травмами .
  • Витрати на гуртки, заняття, які розвивають конкретні здібності дитини.

2.Хто може стягнути додаткові витрати на дитину?

Додаткові витрати на утримання дитини може стягнути лише той з батьків, з ким проживає дитина. Стягуючи додаткові витрати матір/батько повинні довести наявність таких витрат відповідними чеками, квитанціями (не забувайте про те, що кожна сторона в суді повинна довести те, на що вона посилається).

Відповідно до Постанови Пленуму ВСУ №3 від 15.05.2006 р. «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» для стягнення додаткових витрат, викликаних  особливими обставинами, можна притягнути лише батьків. У цих випадках ідеться про фактично зазнані або  передбачувані  витрати, тому їх необхідно визначати у твердій грошовій сумі.

При одночасному розгляді вимог про стягнення аліментів і додаткових витрат, їх має бути визначено у рішенні окремо.

3.Яку суму можна стягнути?

Сума, яка підлягає стягненню за додаткові витрати на утримання дитини залежить від суми витрат, які підтверджені в суді чеками.

Відповідно до СК України батьки зобов’язані утримувати своїх дітей у рівних частках. Тому, стягуючи додаткові витрати на утримання дитини, Ви повинні розраховувати на те, що від витраченої суми суд стягне з батька/матері дитини лише половину.

Варто пам’ятати, що додаткові витрати на дитину стягуються разово або періодично. Як разовий платіж стягуються понесені витрати на лікування та розвиток здібностей дитини. При кожних наступних витратах на лікування Вам потрібно буде знову звертатися в суд з позовом про стягнення додаткових витрат.

Суд може зобов’язати батька/матір сплачувати кошти на додаткові витрати щомісячно, щоквартально тощо.

4. Чи потрібно сплачувати судовий збір за подання позову про стягнення додаткових витрат на дитину?

Відповідно до п. 3 ч. 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір» – від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються: позивачі – у справах про стягнення аліментів, збільшення їх розміру, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів чи зміну способу їх стягнення, а також заявники у разі подання заяви щодо видачі судового наказу про стягнення аліментів

Тобто, за подання такого позову судовий збір не сплачується.

4. Процедура стягнення додаткових витрат на утримання дитини?

Для того, аби стягнути додаткові витрати на утримання дитини Вам необхідно:

  1. Отримати рішення про стягнення аліментів на дитину.
  2. Зібрати квитанції на усі додаткові витрати.
  3. Подати до суду позов про стягнення додаткових витрат на утримання дитини.

5.Чи можна стягнути додаткові витрати на повнолітніх доньку/сина?

Відповідно до норм СК України додаткові витрати стягуються на неповнолітніх дітей. Можливість стягнення додаткових витрат на повнолітніх доньку/сина законодавством не передбачена.

Проте, аналіз судової практики, зокрема Постанов ВСУ, дає можливість стверджувати, що додаткові витрати на повнолітніх дітей не стягуються. Суди зобов’язані враховувати додаткові витрати на повнолітніх доньку/сина при стягненні аліментів.

 

За додатковою інформацією звертайтесь в Гощанське бюро правової допомоги

телефон: начальник – Дубич Сергій Володимирович, (067)360-88-48, головний спеціаліст – Гупалюк Вадим Віталійович, (068)016-08-93, (03650) 2-16-50.

 

Поділитися:Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print

Залишити відповідь