Законодавство України з прав дитини (до Дня захисту дітей, 1 червня 2020)

розміщено в: Роз'яснення | 0

Діти наше майбутнє! Тому сьогодні держава Україна сприяє захисту прав дітей, шляхом імплементації міжнародно-правових стандартів по захисту та дотриманню їхніх прав в українське законодавство.

Зокрема, захист прав дітей України ґрунтується на таких законодавчих та нормативно-правових актах: Конвенція ООН про права дитини, прийнята 20 листопада 1989 року, набрала чинності для України з 27 вересня 1991 року.  Цей документ містить провідні положення та принципи щодо захисту дитини від усіх форм фізичного та психічного насильства, образ чи зловживань, економічної експлуатації, захисту права дитини на збереження індивідуальності, на громадянство, ім’я та сімейні зв’язки. Визначається пріоритет інтересів дитини та сім’ї, а також проголошується необхідність надання дітям права користуватися найдосконалішими послугами охорони здоров’я тощо. Зокрема даний документ закріплює основні принципи серед яких : жодна дитина не може бути об’єктом свавільного або незаконного втручання в здійснення її права на особисте і сімейне життя, недоторканність житла, таємницю кореспонденції або незаконного посягання на її честь і гідність, дитина має право на захист закону від такого втручання або посягання.

Серед національного законодавства України провідне місце займає Основний Закон держави – Конституція України, яка визначає, що діти рівні у своїх правах незалежно від походження, а також від того, народжені вони у шлюбі чи поза ним. Будь-яке насильство над дитиною та її експлуатація переслідуються законом. У Конституції України закріплено положення щодо загальних гарантій захисту прав дитинства.

Не лише Конституція сприяє захисту прав дітей, а і низка інших нормативно-правових актів, які деталізують положення названих документів. Серед них, Кодекс України «Про адміністративні правопорушення» визначає, зокрема статтею 184, відповідальність батьків за невиконання ними або особами, які їх замінюють, обов’язків щодо виховання дітей. Особливої уваги заслуговують Сімейний та Цивільний кодекси України. Крім кодифікованих актів чимало Законів України встановлюють порядок та механізм захисту прав дітей , наприклад : Про освіту від 5.09.2017 № 2145-VIII, Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей від 01.1995 № 20/95-ВР,  Про Національну поліцію від 07.2015 року № 580-VIII, Про охорону дитинства від 26.04.2001 № 2402-III, Про соціальну роботу з дітьми та молоддю від 21.06.2001 № 2558-III, Про запобігання та протидію домашньому насильству від 7.12.2017 № 2229-VIII, Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування від 01.2005 № 2342-IV, Про пробацію від 5.02.2015 № 160-VIII.

В Законі України “ Про охорону дитинства ”  визначено охорону дитинства в Україні як стратегічний загальнонаціональний пріоритет та встановлено основні засади державної політики у цій сфері з метою забезпечення реалізації прав дитини на життя, охорону здоров’я, освіту, соціальний захист та всебічний розвиток. Особливої уваги присвячено статті 10 даного Закону – право на захист від усіх форм насильства., де кожній дитині гарантується право на свободу, особисту недоторканність та захист гідності. Дисципліна і порядок у сім’ї, навчальних та інших дитячих закладах мають забезпечуватися на принципах, що ґрунтуються на взаємоповазі, справедливості і виключають приниження честі та гідності дитини. Крім того, держава здійснює захист дитини від: усіх форм фізичного і психічного насильства, образи, недбалого, жорстокого поводження з нею, експлуатації, включаючи сексуальні зловживання, у тому числі з боку батьків або осіб, які їх замінюють; втягнення у злочинну діяльність, залучення до вживання алкоголю, наркотичних засобів і психотропних речовин; залучення до екстремістських релігійних психокультових угруповань та течій, використання її для створення та розповсюдження порнографічних матеріалів, примушування до проституції, жебрацтва, бродяжництва, втягнення до азартних ігор тощо.

В Україні також діють загальнодержавні та галузеві програми, спрямовані на поліпшення здоров’я, створення сприятливих умов для народження та виховання дітей, соціальний захист дітей, боротьбу з ВІЛ/СНІДом, підвищення якості освіти тощо, а саме: програма «Шкільний автобус»; Державна програма «Репродуктивне здоров’я нації на період до 2015 року»; Державна цільова соціальна програма реформування системи закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Загальнодержавна програма «Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини» на період до 2016 року» та ін.

Крім Кодексів та Законів важливого значення посідає прийняття і підзаконних правових актів, наприклад  Указ Президента “ Про першочергові заходи щодо захисту прав дітей від 07.2005 № 1086/2005” та ін.

Щоб отримати правову допомогу дистанційно:

📧 напишіть на нашу електронну пошту: hoshchanske@legalaid.rv.ua або  juristdubich@gmail.com

📞 зателефонуйте на номери бюро:  (067) 360-88-48 або (068) 016-08-93.

Необхідні документи можна залишити в 📫 скриньці для кореспонденції, що знаходиться за адресою: смт. Гоща, вул. Незалежності,20.

Правову консультацію можна також отримати:

✅ зателефонувавши на безкоштовний номер системи БПД: 0 800-213-103.

✅ поставивши запитання в месенджер ФБ-сторінки: https://www.facebook.com/Centre.4.Legal.Aid/

✅ поставивши запитання на Інстаграм-сторінці системи БПД   https://www.instagram.com/ualegalaid/?hl=uk

✅ прочитавши правову інформацію на телеграм-каналі «Безоплатна правова допомога» https://t.me/ualegalaid  та обговоривши її у нашому чаті – https://t.me/ualegalaidchat

✅ скориставшись правничою вікіпедією WikiLegalAid – https://wiki.legalaid.gov.ua

Поділитися:Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print

Залишити відповідь