Небезпечне захворювання – сказ

Дата: 01.06.2021 08:47

Серед небезпечних хвороб сказ займає особливе місце. До цієї інфекції сприйнятливе широке коло тварин, як диких, так і свійських, і надзвичайно велика небезпека сказу для людини, а відтак визначається соціальне і економічне значення цієї хвороби.

Сказ – це вірусна хвороба людей і тварин з виразними ознаками ураження центральної нервової системи і практично стовідсотковою летальністю.

Головним джерелом збудника сказу залишається лисиця, на яку припадає переважна більшість (89,3?%) діагностичних випадків серед диких тварин. Зараження відбувається, як правило, внаслідок укусів хворими тваринами, які виділяють збудника зі слиною.

Інкубаційний період триває 3?6 тижнів, інколи до одного року в залежності від місця та характеру укусу. Чим багатша на нервові елементи тканина, глибша рана і ближче до голови, тим коротший інкубаційний період. На його тривалість впливають і такі чинники, як вид, вік тварини, резистентність організму, кількість та вірулентність вірусу, що проник під час укусу.

Перебіг хвороби зазвичай характеризується підвищеною чутливістю тварин до світла, шумів, спотворення апетиту, підвищення температури тіла, порушення зору, пізніше з’являються буйство, розлади свідомості, чутливості, з’являються судороги, парези жувальних м’язів глотки, зникає больова чутливість. Тварина виснажується і гине.
Профілактика сказу полягає у здійсненні протиепізоотичних заходів і профілактичної вакцинації диких і домашніх тварин.

Варто відзначити, що, на відміну від ряду європейських країн, в Україні в епізоотичному процесі активну участь беруть собаки й особливо коти. Однією з причин цього є відсутність контролю за виконанням правил утримання собак і котів, безвідповідальність власників домашніх тварин, особливо у приміській зоні та на дачних територіях. Крім того, це обумовлено низьким рівнем свідомості власників тварин, які відмовляються надавати своїх тварин для імунопрофілактичних щеплень, що здійснюються працівниками ветеринарної медицини.

Важливе значення має також процес синантропізації лисиць, наближення місць їх мешкання до населених пунктів і контакти з безпритульними собаками та котами. В цих умовах відбувається наближення вірусу до людини, створюється загрозлива епідемічна ситуація.

Одним із основних шляхів контро­лю цього небезпечного захворювання є профілактичні заходи та комплексний підхід. Досвід показує, що поодинці працівники ветеринарної або медичної служби не розв’яжуть цієї проблеми. Вона має вирішуватися на державному рівні за участі органів виконавчої влади, житлово-комунального, лісового, мисливського господарств. При цьому заходи в першу чергу повинні бути спрямовані на джерело збудника інфекції, до якого окрім лисиць належать також безпритульні домашні тварини.

Заходи боротьби з безпритульними тваринами, що покладені на служби комунального господарства та  органи місцевого самоврядування, виконуються вкрай незадовільно. Підтвердженням цього є факти щорічної реєстрації знач­ної кількості укусів людей собаками та котами. Якщо домашні тварини, які покусали людей, піддаються 15?денному карантину та спостереженню в домашніх умовах, то карантинування безпритульних тварин взагалі неможливе.

Сподіваємося, що власники домашніх тварин, керівники служб та організацій із розумінням поставляться до цієї проблеми і всіляко сприятимуть працівникам ветеринарної служби у профілактиці цього небезпечного захворювання.