В оформленні спадкоємцями права власності має бути єдиний підхід

Дата: 07.10.2021 16:52

Одним з найбільш поширених питань, які виникають у громадян при вступі в спадщину, є питання єдиного алгоритму її оформлення. Часом люди навіть не підозрюють, які сюрпризи і тонкощі можуть чекати людину, яка хоче оформити спадщину.

Про процедуру вступу в спадщину, проблеми та нюанси, які виникають, а також шляхи їх вирішення йшла мова під час зустрічі за круглим столом на тему необхідності запровадження єдиного підходу оформлення спадкоємцями права власності на земельні ділянки, передані громадянам у приватну власність рішенням органів місцевого самоврядування згідно Декрету Кабінету міністрів України від 26.12.1992 року «Про приватизацію земельних ділянок». Власні позиції щодо цього питання під час зустрічі висловили Гощанський селищний голова Микола Панчук, його заступник Андрій Ткачук, старша викладачка кафедри цивільно-правових дисциплін Острозької академії Тетяна Лідовець, начальниця Головного управління Держгеокадастру в області Оксана Овдійчук, начальник відділу земельних відносин, екології та благоустрою селищної ради Іван Якимчук, голова комісії з питань земельних відносин Гощанської селищної ради Іван Федорков, державна реєстраторка Оксана Білоус, нотаріус Наталія Савчук.

У результаті кількагодинної дискусії учасники зустрічі все ж таки дали відповіді на порушені питання. Одне з них: хто має визначати коло спадкоємців – орган місцевого самоврядування чи нотаріуси, суди?  Як було зазначено, Закон «Про органи місцевого самоврядування» не передбачає повноважень щодо визначення кола спадкоємців. Ці повноваження згідно законодавства належать органам нотаріату,та судовим органам.

Також йшлося про алгоритм оформлення права власності на земельні ділянки, передані громадянам у приватну власність рішенням органів місцевого самоврядування згідно Декрету Кабінету міністрів України від 1992 року.

Загалом згідно Декрету Кабінету Міністрів України від 1992 року громадяни мають право на оформлення в приватну власність земельної ділянки, наданої їм в користування для ведення особистого підсобного господарства, будівництва і обслуговування житлового будинку і господарських будівель, садівництва, дачного і гаражного будівництва. Земельні ділянки, передані у власність рішеннями органу місцевого самоврядування згідно цього Декрету, можуть приватизувати або громадяни яким вони були передані, або їх спадкоємці. Якщо людина жива і рішенням органу місцевого самоврядування їй передано у власність земельну ділянку, то їй достатньо лише виготовити землевпорядну документацію і зареєструвати в реєстраторів речового права право власності на неї без ухвалення будь-яких додаткових рішень органом місцевого самоврядування.

У разі смерті спадкодавця, це рішення дає право оформлення права власності на земельні ділянки у порядку спадкування. Алгоритм наступний. Насамперед спадкоємець або спадкоємці звертаються до нотаріуса щодо відкриття спадкової справи упродовж 6 місяців з моменту смерті спадкодавця. Відтак спадкоємець отримує витяг із реєстру та довідку про коло спадкоємців. Далі потрібно звернутися в районний архіві за витягом з відповідного рішення органу місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у приватну власність. З цими документами спадкоємець звертається в проектну організацію, з метою виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Нюанс в тому, що ця документація має виготовлятися не безпосередньо на спадкоємця, а на спадкодавця, тобто померлого. Стосується це громадян, які не встигли за життя розробити цю проектну документацію і відповідно оформити право власності, посвідчене державним актом. У такому разі відомості про їхні земельні ділянки відсутні в Державному земельному кадастрі і не мають кадастрового номера.

Після виготовлення технічної документації спадкоємець отримує витяг з державного земельного кадастру про реєстрацію земельної ділянки (ділянок) із зазначенням площі, цільового призначення і кадастрового номеру. Наступний крок – візит до реєстратора речових прав і подання заяви щодо реєстрації права власності на земельну ділянку (ділянок) за спадкодавцем відповідно до п.66 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обмежень, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 25.12. 2015 року №1127. І лише після всіх цих процедур нотаріус зможе оформити спадщину згідно визначеного кола спадкоємців.

Крім того, згідно наданих роз’яснень Держгеокадастру України, у разі внесення до Державного земельного кадастру

відомостей про земельні ділянки, приватизовані згідно із Декретом, технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) не потребує затвердження Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.

Разом з тим, слід зазначити, що розробка документації із землеустрою на земельну ділянку, яку передано у приватну власність рішенням органу місцевого самоврядування, прийнятого відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року «Про приватизацію земельних ділянок» та державна реєстрація у Державному земельному кадастрі такої земельної ділянки не потребує прийняття додаткових рішень органами місцевого самоврядування.

За матеріалами Ірини ПОВАР.