В Гощі відкрито пам’ятну дошку видатному скульптору Волині - Томашу Оскару Сосновському.

Дата: 14.12.2021 11:39

Зимове 13-е грудня ознаменувало надзвичайну подію у нашій Гощанській громаді. Саме в цей день було відкрито пам’ятну дошку видатному скульптору Волині з нагоди 209 - річниці від дня його народження - Томашу Оскару Сосновському.

Це талановитий митець з Острожчини (с. Новомалин) - автор понад ста біломармурових шедеврів, які є окрасою багатьох храмів та музеїв Рима, Вільнюса, Варшави, Кракова, Рівного, Острога, Житомира, Львова.

Місцеві краєзнавці й дослідники довідалися, що Сосновський мав два помістя у Гощанському краї – це села Русивель та Симонів.Томаш Оскар Сосновський зробив видатну величну статую в пам'ять про останню із власниць садиби Ленкевичів - Октавії Валевської. Він зробив їй пам'ятник, надгробок та статую оплакування Христа.

Відкриття пам’ятної дошки було доручено голові культурно-просвітницької громадської організації ім. Т. Сосновського - Ярославу Ковальчуку, котрий власне є ініціатором встановлення даної дошки на стіні садиби Ленкевичів (Валевських) у нашому селищі. На ній українською та польською мовами - життя й творчість скульптора.

На урочистостях, крім місцевих шканців, краєзнавців,  керівництва громади, був присутній почесниий гість - видатний письменник, художник, краєзнавець Валерій Войтович. Він присвятив понад 11 років свого життя для дослідження життя та творчості митця. Його книга «Томаш Оскар Сосновський. «Скульптура класицизму» - це перше в Україні монографічне дослідження про культурну спадщину геніального скульптора із Волині Томаша Оскара Сосновського.