Роз’яснення щодо фінансування застрахованих осіб, коли страхувальники не можуть виконати норми Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування”

Дата: 29.05.2022 11:53

У зв'язку з веденням бойових дій деякі застраховані особи не можуть отримати матеріальне забезпечення і для реалізації їх права на отримання матеріального забезпечення використовувати норми Порядку 8.

Пункт 2.1 – переміщені особи. Згідно листа ВД від 14.01.2022 довідка ВПО не обов’язкова. Але вже набули чинності зміни в КМУ 509 та є постанова КМУ №204.  Тому, якщо є довідка ВПО додаємо, включаємо в перелік наданих документів особи.

Пункт 2.2 - особи фактичне місце проживання яких знаходиться в населених пунктах, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі та які перебувають в трудових відносинах зі страхувальником, що зареєстрований  в районі проведення бойових дій.

Умови отримання та механізм:

Порядок 8 розповсюджується тільки на найманих працівників, ФОП або самозайнятті (особисто) тільки перереєстрація по ЄДР або відновлення фінансуванні відділенням

1. Страхувальники відділень робочих органів Фонду, які тимчасово не здійснюють свої функції в повному обсязі.  Тобто з’ясувати, що за страхувальник (назва, реєстрація, відділення Фонду) та чи дійсно відділення Фонду не здійснює фінансування цих страхувальників, перевірити щоб цей лікарняний був не оплачений;
  2. Оригінал паперового ЛН або ЕЛН наявний  в базі Фонду ( як перевірити: через медиків управління або самостійно створити штучну ЗР та перевірити невідповідність згідно з реєстром ЕРЛН). Якщо особа не знає номер ЕЛН надати роз’яснення щодо наявності інформації в особистому кабінеті ЗО на ПФУ порталі або через (ІПН) медиків управління.
  3. Факт підтвердження трудових відносин ЗО зі страхувальником: підтвердження перебування в трудових відносинах здійснюється на підставі довідки страхувальника (п 2.2) або даних ДРЗДСС або поданої заяви-розрахунку в яку включено матзабезпечення на підставі ЛН (ЕЛН) згідно якого звертається застрахована особа, для деяких осіб копія наказу страхувальника про перебування застрахованої особи у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку за медичним висновком.  Якщо ВтаП січень-лютий, то можливо брати на підставі попередніх запитів за даними ДРЗДСС
  4. Якщо є прийнята ЗР іншим відділенням обговорити з ним щодо коригування (зняття) цього ЛН.
  5. Перевірка наданих документів особою, створення та отримання відповіді на запит до ПФУ (якщо потрібно робити запит +місяць настання страхового випадку), ЗАПИТ бажано роздрукувати, формуємо справу по ЗО.
  6. Обчислення суми допомоги здійснюємо відповідно до Порядку 1266 та ЗУ 1105 враховуючи стаж особи (твп) та рекомендацій, які зазначені в чаті ВД Фонду :

«Призначення, обчислення матеріального забезпечення здійснюється на підставі даних ДРЗО (нових запитів до ДРЗО або вже наявних) у випадку відсутності частини даних в розрахунковому періоді, обчислення здійснюється з використанням наявних даних та кількості календарних днів в місяцях за які данні відсутні. Якщо данні відсутні за весь розрахунковий період допомога по тимчасовій непрацездатності не обчислюється, допомога по вагітності та пологах обчислюється в розмірі визначеному статтею 26 ЗУ 1105.

Також слід наголосити, що страховий стаж у разі необхідності визначається на підставі наявних даних у застрахованої особи чи ЄІАС Фонду, у випадку відсутності – допомога по тимчасовій непрацездатності призначається в розмірі 50% середньоденної заробітної плати.»

1. Якщо допомога по ТВП обчислити податки (здійснити утримання), з’ясувати рахунок для перерахування податків.
  2. Якщо всі документи вірні, наявна відповідь на запит ДРЗДСС, підтвердження трудових відносин, наявність ЕЛН в базі Фонду, відкоригований ЕЛН іншим відділенням (за потреби), обчислений стаж та тощо……… робимо (складаємо) розрахунок  та НАКАЗ на прийняття рішення.
  3. Відповідальна особа Фонду створює самостійно ЗР для замовлення коштів Умовний страхувальник «Фінансування ЗО» 140_ _9999998 (2.2) та 140_ _ 9999999 (2.1). ЗР створюємо в день наказу для замовлення коштів, потім включаємо до зведеної ЗР.
  4.  Отримуємо кошти, здійснюємо фінансування за винятком податків (якщо ТВП), перераховуємо податки.
  5.  Можливо зателефонувати особі упевнитись в отриманні коштів. Самостійно робимо повідомлення на виплату та потім надати інформацію для включення до звіту до органів податкової (1ДФ). ЩЕ раз перевірте сформовану особову справу.
  6.  У разі звернення особи по Порядку 8  надати Інформація до управління по формі та перевірити звіт в ЄІАС.