Микола Панчук: «Життя інвестую в громаду»
Микола Панчук двічі здобував перемогу на виборах селищного голови. Спершу - як голова Гощанської селищної ради, а з вересня 2020 року – як керівник Гощанської територіальної громади.
Робота на посаді анестезиста палати інтенсивної терапії, створення власного бізнесу, волонтерська діяльність і зрештою ключова посада в органах місцевих влади. Такими є ділянки життєвого шляху Гощанського селищного голови Миколи Панчука.
Сьогодні ми вперше бесідуємо з Миколою Миколайовичем про спільне й відмінне бізнесу й влади, альтернативні шляхи наповнення місцевого бюджету, критику і різного роду фейки, безпосередньо пов’язані з його роботою на посаді Гощанського селищного голови.
Бізнес і влада. Ці два напрямки діяльності тобі вже добре відомі. Що між ними спільного і що відмінного?
- Бізнес – це насамперед ризик і особиста відповідальність за ухвалені щодо його розвитку рішення, людей, їх фінансову стабільність. Успішність бізнесу великою мірою залежить від ефективної організації роботи всього колективу. Те саме можна сказати й про роботу органу місцевого самоврядування. Водночас якщо в бізнесі власні інтереси домінують над суспільними, то пріоритетом роботи селищного голови є розвиток всієї громади й добробут її мешканців.
Що спонукало до рішення йти на вибори Гощанського селищного голови?
- У бізнесі було нелегко, але цікаво. А під час Революції гідності 2014 року я став волонтером. Я розумів, що якщо війна не закінчиться, то вона прийде до нас. Тоді під загрозою буде безпека моєї сім’ї. А це для мене значно важливіше, ніж будь-який бізнес. Кілька років свого життя я присвятив волонтерству. Згодом мені запропонували взяти участь у виборах на посаду Гощанського селищного голови. В останній момент я ухвалив відповідне рішення. Гощанці підтримали мене й довірили очолити селищну раду.
Тож можна сказати, що саме волонтерська діяльність привела мене в органи місцевого самоврядування. У мене було велике бажання стати корисним громаді, робити все можливе для її розвитку.
Моя мрія була дуже проста: зробити селище чистим і комфортним для життя. Пригадуєш, скільки стихійних смітників було на околицях та й у самій Гощі? А так хотілось, щоб усюди було чисто й красиво. Водночас я вірив, що чистота нашого довкілля сприятиме чистоті помислів і думок.
Досвід в бізнесі якось допоміг тобі вже на посаді селищного голови?
- Звісно. Це відповідальність за ухваленні рішення, ефективне й економічно обґрунтоване використання коштів з метою їх акумулювання й спрямування на розвиток. На момент мого обрання на посаду селищного голови місцевий бюджет був дуже обмежений. З року в рік він почав збільшуватися. У колективі були згуртованість, взаємозамінність. Особисто від кожного з нас залежав загальний розвиток нашого невеличкого колективу. А тоді в селищній раді працювало всього 10-15 людей. Ми долучались до культурних заходів, висадки дерев, прибирання й водночас працювали над стратегією розвитку селища, перспективою. Завдяки цій синергії нам, власне, вдалось створити в селищній раді стратегічний відділ, фахівці якого завдяки переможним проєктам залучили в громаду мільйони позабюджетних коштів на розвиток.
Бюджет громади обмежений її економічним потенціалом. Який механізм залучення коштів дозволяє наповнювати бюджет достатньою мірою?
- Насамперед це знову ж таки бізнес. Завдяки моєму особистому досвіду у цій сфері з місцевими підприємцями у мене завжди були дружні стосунки. Їм непотрібно було стояти в черзі, аби потрапити до мене на прийом. За потреби я особисто виїжджав чи на об’єкти, чи на поля, аби допомогти підприємцям розвиватися. Про жодні пакети чи хабарі мова не йшла. І це всі знають. Місцеві представники бізнесу розповідали про створені для них умови, і таким чином в громаду заходили нові структури. А це робочі місця, податки.
Додатковим ресурсом для розвитку селища стали кошти ззовні. Це гроші, які ми залучали завдяки грантовим проєктам. Перша сума становила 100 тис. грн. Без стратегічного планування, менеджменту її б не було. А далі ми залучали в громаду вже значно більші кошти: 500, 800 тис. грн і под.
Раніше такої практики не було?
- Ні. Нам взагалі непросто було створити стратегічний відділ. Були пені перепони. Проте ми зробили це і дуже скоро побачили ефективність його роботи. Далі ми зрозуміли, що можна залучати ще більші кошти завдяки європейським грантам. Але Європа працювала лише з об’єднаними територіальними громадами. От це одна з причин, чому я хотів якомога скоріше пройти процес об’єднання й створити Гощанську територіальну громаду. Це відкривало нам можливість залучати іноземні інвестиції з європейських фондів.
Кожен із нас любить Україну, але, буваючи за її межами, ми завжди порівнюємо, проводимо паралелі між рівнем життя в Україні й в інших країнах. Що ти береш для себе з таких поїздок?
- Найперше, на що я особисто звертаю увагу, – це спокійні, усміхнені, щирі люди, які живуть розмірено і в яких навколо порядок. Спілкуючись з ними, відчував велику підтримку голови громади.
У кожній країні своя специфіка і з кожної береш щось інше. Я черпаю нові знання, цікавлюсь сучасними технологіями, аби запроваджувати і в нашій громаді все найліпше для добробуту людей.
У рамках проєкту Асоціації міст України я мав можливість побувати в Дубаї. Найперше я відвідав всесвітню виставку новітніх технологій Еxpo 2020 Dubai, на якій вперше була представлена Україна. Це означає, що ми розвиваємось і рухаємось у правильному напрямку. У нас сильні айтішники, технології, і потрібно дбати про те, аби вони залишались в Україні і не продавали свої розробки, а використовували їх тут.
Звісно, мені дуже сподобалась їхня інфраструктура, архітектура. І тоді в мене постало одне питання: а чому в 90-х роках минулого століття в Україні не зробили свій Дубай у Криму? Я бачу це так: надається майданчик, запрошуються місцеві та іноземні інвестори, які на певний період звільняється від податків. Час пройде – податки компенсуються створеними новими робочими місцями, додатковими надходженнями до бюджету тощо.
Я був вражений, коли в Німеччині дізнався, що 50 відсотків науковців одного з тамтешніх наукових інститутів – українці. І знову ж таки постало запитання: чому вони там, а не в Україні? Можливо, нам потрібно щось змінювати, щоб наші науковці розвивали нашу державу? Але це запитання вже до вищих ешелонів влади, які б мали мотивувати таких людей працювати у своїй країні.
У Німеччині на кладовищі я звернув увагу на вік померлих. Це люди, які пішли з життя у віці понад 90 років. Приємно було бачити подружні пари 70-80-річних пенсіонерів, які неквапом гуляли вулицями й насолоджувались життям. Але в Німеччині ніхто навіть у своєму дворі не помиє авто хімічними засобами. Німці не палять листя, бо дбають про своє здоров’я і знають, що смог – це рак. А вони хочуть жити довго. Дуже хочеться, щоб і в нас так довго й щасливо люди жили. А для цього потрібно комплексно розв’язувати наші проблеми.
Загалом подібні поїздки дуже мотиваційні. Але скільки б я не бував за кордоном, завжди повертаюсь додому з відчуттям, що Україна й українці заслуговують на значно ліпше та найдостойніше життя. Проте наразі головне - здобути перемогу. Для цього ми всі маємо підтримувати наших захисників, Збройні сили України.
На кого ти переклав свої обов’язки в бізнесі після обрання тебе селищним головою?
- Одразу після виборів я припинив свою підприємницьку діяльність, як того вимагає закон. Усі обов’язки взяла на себе дружина. Згодом підріс син, який із 17 років живе й працює самостійно. Сьогодні він відповідає за бізнес.
Про чисті помисли. Завжди знайдуться люди, які вважають, що мають право розбирати по абзацах чиюсь біографію, фарбувати біле в чорне і навпаки. Як ти реагуєш на критику, різного роду фейки? Як на це реагує твоя сім’я?
- Мені приємно, що люди уважно стежать за моїм життям, цікавляться моєю діяльністю. Я відкритий для пропозицій та порад людей, сприймаю конструктивну критику, але приниження моєї гідності - ні. Із цього приводу я не буду вступати в жодні суперечки. Це не мій стиль життя й роботи.
Загалом ми всі відповідатимемо перед Богом за свої вчинки, але варто бути відповідальними за них і за життя. Я ж знаю, що маю працювати, розвивати громаду і думати про всіх її мешканців незалежно від того, що вони думають про мене та мою роботу.
Чому люди так роблять?
- Ці запитання я ставлю вже не перший рік. Думаю, перший момент – політичний. Хтось запускає певну інформацію, аби дискредитувати мене й заробити особисті бонуси на перспективу.
Другий момент - рівень свідомості людей. Їхня картина світу не співпадає з моєю. Багато хто ще й нині думає, що хтось комусь щось винен, а в усіх негараздах обов’язково винна влада.
Люди нашої громади дуже мудрі, а я і моя команда відкриті до співпраці.
У мирний час в людей одні цінності, у воєнний - інші. Як боляче, коли розмова з людиною може бути остання і війна показує правду! Я щиро вболіваю за кожного мешканця громади, за всіх, хто захищає нас, підтримую родини, які втратили рідних на війні, спілкуюсь і допомагаю вимушеним переселенцям, які залишили все, щоб вижити, але попри це не падають духом.
Сьогодні всі ми переживаємо нелегкий час. До виконання безпосередніх обов’язків керівника громади додались турботи про забезпеченням людей, які втікають від війни, житлом, продуктами першої необхідності. Це подвійне психологічне й фізичне навантаження при значно зменшених заробітних платах. Чи не закрадалась думка про зміну поля діяльності?
- Фінансове забезпечення не було і не є моєю мотивацією до роботи. Головний акцент я роблю на розвитку громади і можливості бути їй корисним.
Я за посаду ніколи не тримався і робити цього не буду. Звісно, хочеться працювати, творити, розвиватись самому і розвивати громаду. Тому, поки є така можливість, я це робитиму.
Війна психічно виснажує людей. Окремі з них стають агресивнішими, злішими. Що б ти порадив людям, які спрямовують свою злість на інших?
- Саме цього чекає наш ворог. Для нього вигідні наші розбалансованість, роздратованість. Мешканцям нашої громади я б порадив замислитись над тим, що наразі ми живемо у відносному мирі й спокої. У нас не стріляють, над нами не літають ворожі літаки, у нас є робота і найнеобхідніші речі. У такий момент варто замислитись над тим, як живуть весь цей час люди в Маріуполі, Сіверськодонецьку, Харкові. Подумати про батьків, жінок, дітей, чиї рідні перебувають у лавах ЗСУ. Не варто забувати й про 23 сім’ї нашої громади, які попрощались зі своїми рідними упродовж війни, починаючи з 2014 року. Якщо в людей є надлишок енергії, то можу порадити, куди саме її спрямувати. Допомоги потребують старости й комунальники. Прийдіть, скажімо, на кладовище й допоможіть його прибрати, покосити. Допоможіть працівникам територіального центру, які опікуються самотніми людьми похилого віку, інвалідами, переселенцями. Не марнуйте життя на пошуки лихого. Спрямуйте свою енергію у річище добра.
Чи плануються зміни в роботі апарату й загалом колективу селищної ради?
- Зміни вже почалися. Під час війни відкрилось дуже багато різних моментів. Хтось не зміг працювати в нових умовах та перейшов на іншу роботу.
Мені важливо, щоб апарат селищної ради працював, як один живий механізм. Так, ми будемо проводити реорганізацію, оптимізацію. Усе це спрямовано на поліпшення роботи селищної ради.
Одне з останніх кадрових рішень – працевлаштування двох мешканців Білокуракинської громади, що на Луганщині. Ще за часів існування районних держадміністрацій між Білокуракиним і Гощею було укладено партнерську угоду. Нині вона має дещо інший формат. Білокуракине окуповане, а ці люди не захотіли там залишатися. Ми запропонували їм роботу в нашій громаді. Думаю, це також буде певною мотивацією для наших працівників, адже ці люди працювали під обстрілами, мають свій погляд на життя нашої громади.
Загалом усі кадрові рішення ухвалюються з метою підвищення рівня та якості роботи селищної ради. Вірю, що всі нові працівники лише посилять нашу команду, а отже, ефективність її роботи.
І насамкінець. У що загалом ти інвестуєш своє життя?
- Життя єдине, унікальне й неповторне. Це - як капітал у бізнесі. Якщо його спрямувати в корисне річище, отримаєш прибуток. Коли ми прокидаємось зранку, нас зустрічає новий день. Його потрібно прожити, реалізовуючи певні плани і формуючи нові завдання. День і час неможливо відкласти. Це ресурс, який минає. Тому для мене важливою є кожна мить, кожна зустріч. Важливими є спілкування з людьми і виконання поставлених перед собою завдань. Саме тому своє життя я інвестую у нашу громаду. І сила наша – в єдності.
Бесідувала
Ірина ПОВАР