Офіційний сайт Гощанської селищної ради

 

Для людей з порушенням зору - натисніть Ctrl+

 

ГОЩАНСЬКА ГРОМАДА, РІВНЕНСЬКИЙ РАЙОН

На яких дорогах поменшає вибоїн

Доволі часто людям абсолютно незрозуміло, кому належить дорога, а отже, кому скаржитися на її незадовільний стан. Спробуємо розібратися.

Загалом існують чотири види автомобільних доріг: загального користування, вулиці та дороги міст і сіл, відомчі дороги та автомобільні дороги на приватних територіях. Одразу зазначу, що доріг двох останніх видів у межах Гощанської громади немає.

20220705 6839

Дороги загального користування - складова єдиної транспортної системи України. Вони поділяються на дороги державного значення, управління якими здійснює Укравтодор, і місцевого значення, на які поширюється компетенція ОДА.

До складу дорожньої інфраструктури Гощанської громади входять

26,3 км дороги міжнародного значення (відтинок траси Київ-Чоп), 24,4 км – регіонального й міжрайонного сполучення (Рівне-Тучин-Гоща) та 157,6 км, або 18 доріг обласного підпорядкування.

Решта 278,857 км, або 344 одиниці, – це вулиці та дороги комунальної власності, за стан яких безпосередньо відповідає Гощанська селищна рада. Якщо об’єднати протяжність доріг комунального значення в одну, то матимемо відрізок шляху від Гощі до Києва.

Через обмеженість фінансових ресурсів на територіях колишніх сільських рад здебільшого проводився поточний ремонт окремих ділянок комунальних доріг. З огляду на це експлуатаційні характеристики більшості з них не відповідали вимогам нормативних документів якості покриття. Ямковий ремонт, грейдерування та підсипання гравійно-щебеневої суміші не давали довготривалого ефекту, що постійно потребувало повторних робіт. Саме в такому незадовільному стані комунальні дороги колишніх сільських рад Гощанського району перейшли 2019 року в підпорядкування об’єднаній Гощанській селищній раді. Щоправда, на капітальний ремонт окремих із них була виготовлена документація і отримано експертний висновок. Це зокрема дороги Матіївка-Мичів-Мощони-Воронів-Воскодави, Чудниця-Витків-Андрусіїв, Русивель-Майків-Жаврів-Бочаниця. Експертний висновок має й документація на капітальний ремонт покриття на вул. Незалежності в Гощі.

Загальна вартість робіт станом на 2019 рік становила 126 млн 771 тис. 553 грн. І це в той час, коли вартість поточного середнього ремонту одного кілометра дороги в Україні становила майже 6 млн грн, а капітального – понад 20 млн грн. Зважаючи на значне здорожчання вартості матеріалів і робіт упродовж наступних трьох років, виготовлена 2019 року кошторисна документація потребує суттєвого коригування й збільшення фінансування в кілька разів.

Якщо 2019 року сільські ради, на жаль, не мали достатньо фінансів для проведення робіт, то чи можна це зробити за гроші Гощанської селищної ради, бюджетні кошти якої нині максимально спрямовуються на забезпечення соціальних потреб мешканців громади, вимушено переміщених осіб і, зрозуміло, Збройні сили України? 

Водночас суттєву нішу бюджетних видатків займає фінансування закладів бюджетної сфери. Найбільшу – галузі освіти, утримання дошкільних і позашкільних закладів якої покладено безпосередньо на місцеве самоврядування.

Попри це у розпал літа Президент України Володимир Зеленський заявив, що ремонт транспортної інфраструктури не можна зупиняти навіть в умовах воєнного стану. Він зазначив, що «сьогодні інфраструктура стає галуззю не комфорту, а необхідності та обороноздатності держави». Відтак були внесені певні зміни і в постанову Кабінету Міністрів України, яка на період воєнного стану в Україні зняла обмеження на капітальні видатки та дозволила використання бюджетних коштів на капітальний і поточний середній ремонти автомобільних доріг загального користування державного значення згідно із затвердженим переліком об’єктів.

Водночас перелік робіт, запланованих Гощанською селищною радою, зокрема першочерговий ремонт (аварійні, відновні роботи та експлуатаційне утримання) вулиць і доріг комунальної власності в населених пунктах, затверджує Рівненська обласна військова адміністрація. Це передбачає Постанова Кабінету Міністрів України № 590 «Про затвердження Порядку виконання повноважень Державною казначейською службою в особливому режимі в умовах воєнного стану» від 09.06.2021 року зі змінами та доповненнями.

- Згідно з наданим Гощанською селищною радою переліком цьогоріч у РОВА було погоджено поточний дрібний ремонт і експлуатаційне утримання 11 вулиць на території громади, - каже Гощанський селищний голова Микола Панчук. - Це вулиці Незалежності, Шевченка, Застав’я, Павлова, Наливайка, Соборна, Староєврейська в Гощі, В. Клімчука в Бочаниці, Шкільна - у Дроздові та Хабарська - у Симонові. Станом на сьогодні ремонт не відбувся лише на вулиці Незалежності та Староєврейській. Решта вулиць із цього переліку відремонтовані.

До слова кажучи, алгоритм проведення ремонтних робіт в умовах воєнного часу також має свої особливості і регламентуються правилами проведення спрощених закупівель або відкритих торгів. Яка між ними різниця? Спрощену закупівлю товарів чи послуг можна проводити, якщо їхня вартість становить від 50 до 200 тис. грн. Власне, саме ці умови дали можливість виконати поточний дрібний ремонт та провести експлуатаційне утримання вищезгаданих вулиць. У результаті спрощених закупівель щодо кожного з об’єктів, де очікувана вартість послуг становила по 195 000 грн, а загальна - 585 000 грн, удалось зекономити 13 668 грн.

Якщо ж вартість робіт становить понад 1 млн грн, тоді застосовуються умови відкритих торгів - основної і найчастіше вживана процедура закупівель.

У Гощанській громаді відкриті торги передбачали закупівлю послуг щодо поточного дрібного ремонту та експлуатаційного утримання вул. Незалежності в Гощі. Її ремонту вже давно чекають власники автотранспорту, щоразу маневруючи між вибоїнами проїжджої частини.

Згідно з виготовленою ще 2019 року проєктно-кошторисною документацією вартість капітального ремонту цієї вулиці уже тоді становила 36 млн 861 тис. 805 грн. В яку суму обійшовся б капремонт цієї дороги нині, страшно навіть уявити. Проте вибоїни латати треба, адже за останні роки їх стає все більше й більше. Тож, аби хоч якось поліпшити стан дорожнього покриття, цьогоріч Гощанська селищна рада ухвалила рішення про проведення поточного дрібного ремонту вул. Незалежності очікуваною вартістю 1200000 грн. Відтак пройшли відкриті торги з участю сімох учасників. Найбільш економічно вигідна цінова пропозиція, за якою визначили переможця, була позначена 699 999 грн. Тож у результаті ефективно проведеного тендеру економія становить 500 001 грн. Це дозволить розширити обсяг поточного дрібного ремонту та експлуатаційного утримання вулиць і доріг комунальної власності Гощанської територіальної громади.

Наступний етап тендерної процедури передбачав укладання угоди з переможцем та безпосереднє виконання робіт.

Здавалося б, от-от і на вулиці Незалежності розпочнеться ремонт. Проте… Напередодні безпосереднього укладання угоди переможець відмовився від взятих на себе зобов’язань.

Що далі? А далі 23 серпня було оголошено нового переможця – наступного учасника тендеру з найбільш економічно вигідною ціновою пропозицією 700 000 грн. Термін розгляду пропозиції закінчується 5 вересня. А це знову ж таки втрачений час. Проте іншого алгоритму виконання робіт наразі немає. Тож хочеться вірити, що наступний переможець нехай із затримкою, але розпочне ремонтні роботи і проїзд центральною вулицею Гощі стане менш проблематичним.

Загалом на реалізацію заходів Програми розвитку та утримання комунальних вулиць і доріг Гощанської селищної ради на 2021-2022 роки передбачено 7 млн грн. Станом на початок вересня фактично використано 1268246,72 грн. Це без урахування вартості ремонтних робіт на вулиці Незалежності. На розвиток дорожнього господарства за 6 місяців 2022 року з бюджету Гощанської селищної ради було спрямовано 447,4 тис. грн.

Насамкінець зауважу, що в останні роки поточний ремонт дорожнього покриття наблизився до рівня капітального за якістю виконання та обсягами проведення робіт. Це вимушений, але найпростіший спосіб відремонтувати дороги в рамках будівельного сезону. Важко сказати, наскільки це ефективно нині. Реальний результат побачимо через кілька років.

 

 

Корисні посилання

Back to top