Офіційний сайт Гощанської селищної ради

 

Для людей з порушенням зору - натисніть Ctrl+

 

ГОЩАНСЬКА ГРОМАДА, РІВНЕНСЬКИЙ РАЙОН

Щодо пам’ятника борцям за радянську владу на західноукраїнських землях…

гощаЗакон України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їх символіки» № 595- VІІІ набрав чинності 14 липням 2015 року. З огляду на те, що безпосередньо на в’їзді в Гощу розміщується «Пам’ятник борцям за Радянську владу на західноукраїнських землях», а в Гощанському парку - «Братська могила партійно-радянського активу – жертв українських буржуазних націоналістів» роботу в цьому напрямку Гощанська селищна рада розпочала ще 2014 року.

З 1979 року Гощанський парк має статус пам’ятки садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення. Тому найперше залучили до співпраці фахівців Національного ботанічного саду НАН України та Кременецького ботанічного саду. Відтак отримали відповідні рекомендації щодо правил утримання, благоустрою, а також розміщення на його території відповідних пам’ятних споруд. Планувалось проведення реконструкції Гощанського парку згідно з запропонованим проєктом оновлення пам’ятки садово-паркового мистецтва.

З метою вивчення думки мешканців Гощі питання про демонтаж пам’ятника та ексгумацію масового захоронення було винесено на громадське обговорення. Відповідний запит Гощанська селищна рада направила в Управління культури й туризму Рівненської ОДА, а також Міністерство культури та інформаційної політики України.

У відповіді Мінкульту, зокрема, було наголошено на необхідності дотримання процедури демонтажу пам’ятників і пам’ятних знаків відповідно до чинного пам'яткоохоронного законодавства України. Оскільки «Братська могила партійно-радянського активу – жертв українських буржуазних націоналістів» внесена до переліку пам’яток історії Рівненської області, то запит на демонтаж пам’ятника і ексгумації масового поховання має направляти відділ культури, молоді, спорту й туризму Гощанської селищної ради.

Після фінального етапу реформи децентралізації й відповідно утворення Гощанської територіальної громади питання про демонтаж пам’ятника та ексгумацію масового захоронення в Гощанському парку неодноразово порушувалось на засіданнях виконавчого комітету селищної ради.

2019 року відбулось чергове громадське обговорення розробки проєктно-кошторисної документації «Реконструкція Гощанського парку-памятки садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення». В обговорення взяли участь місцеві історики, краєзнавці, представники громадськості. У контексті зустрічі також порушувалось питання про демонтаж пам’ятника і ексгумацію масового захоронення НКВдистів і стрибків (зі слів місцевих істориків).

Лише двоє учасників громадського обговорення не підтримали пропозицію демонтажу пам’ятника з огляду на те, що він практично стоїть на могилі. Решта ідею підтримали і висловили думку, що пам’ятник є повним анахронізмом у нинішній час і йому не місце в Гощанському парку.

Свою позицію висловили також представники Гощанської районної ради ветеранів у письмовому зверненні на адресу Гощанської селищної ради. Вони, зокрема, закликали «не допустити наруги над останками загиблих, що покояться в могилі під пам’ятником у парку смт Гоща». Рада районної організації ветеранів також не підтримала наміри селищної влади щодо перепоховання останків загиблих. 

У липні цього року Гощанська селищна рада направила в Управління культури й туризму Рівненської ОДА чергове подання про вилучення певних об’єктів благоустрою і пам’ятних знаків Гощанської територіальної громади з Реєстру пам’яток місцевого і державного значення Рівненської області.

До переліку, зокрема, було включено пам’ятники воїнам-землякам в селах Андрусіїв, Вовкошів, Липки, Малятині, Малинівці, Майкові, Бочаниці, Вовкодавах, Федорівці та Гощі.

Наказ Управління культури й туризму Рівненської ОДА про демонтаж (заміну) елементів радянської символіки надійшов у Гощанська селищну раду 01.08. 2022 року. Під час чергової сесії Гощанської селищної ради було ухвалено рішення «Про демонтаж, заміну елементів радянської символіки в населених пунктах Гощанської територіальної громади» №1730 від 30.09.2022 року.

Водночас згідно ЗУ «Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939 - 1945 років» ексгумація масових захоронень заборонена на період воєнного стану і тягне за собою юридичну відповідальність.

Робота в площині приведення до виконання положень Закон України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їх символіки» в Гощанській селищній раді триває.

Маніпуляції окремих користувачів соцмереж на цю тему, особливо в переддень свята Покрови, є недоречними, а інформація не відповідає дійсності і не відтворює вже проведену селищною радою роботу.

 

Корисні посилання

Back to top