Офіційний сайт Гощанської селищної ради

 

Для людей з порушенням зору - натисніть Ctrl+

 

ГОЩАНСЬКА ГРОМАДА, РІВНЕНСЬКИЙ РАЙОН

Розвиток системи пробації та збільшення альтернатив позбавлення волі

Розвиток системи пробації та збільшення альтернатив позбавлення волі

 Однією із основних причини впровадження пробації в Україні стала необхідність побудови сучасної європейської кримінальної юстиції, яка шляхом ефективної реабілітації та ресоціалізації правопорушників забезпечить баланс між потребами суспільної безпеки та протидії злочинності та створення умов для запобігання скоєння повторних злочинів.

Необхідно зазначити, що пробація — це не покарання, яке застосовується замість позбавлення волі, а система. Вона передбачає в тому числі і покарання, альтернативне позбавленню волі. Головною метою пробації є безпека суспільства.  Пробація  не означає можливість правопорушнику уникнути покарання. Це просто більш перспективна і логічна схема виконання цього покарання, поєднана з допомогою, підтримкою, мотивацією до змін без вилучення людини із суспільства.

Міністерство юстиції України у співпраці з європейськими партнерами розробили проекти Законів «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо розвитку системи пробації, збільшення альтернатив позбавленню волі та створення умов для зниження рецидивної злочинності» та «Про внесення змін до Кримінального кодексу України, Кримінального

процесуального кодексу України щодо розвитку системи пробації, збільшення альтернатив позбавленню волі та створення умов для зниження рецидивної злочинності».

Положення цих законопроектів направлені на індивідуалізацію системи покарань та розширення переліку видів покарань, альтернативних позбавленню волі, що сприятиме зменшенню кількості осіб у місцях несвободи, забезпечить виправлення правопорушників без ізоляції від суспільства.

Законопроектом пропонується запровадити новий вид покарання –  пробаційний нагляд. Передбачається, що пробація застосовуватиметься і як основне, і як додаткове покарання. В першу чергу, вона розрахована на ті випадки, де наразі суд в якості покарання призначає обмеження волі або арешт. Ця категорія – нетяжкі злочини. «Пробацією ми не замінюватимемо позбавлення волі. В якості ж додаткового покарання пробація може бути застосована, якщо суд призначив людині інший вид покарання, наприклад, виправні роботи чи штраф».

У першу чергу, застосування пробаційного нагляду дозволить врахувати індивідуальні ризики кожної конкретної особи, в результаті – зробить покарання більш ефективним. Окрім того, – дозволить скоротити витрати на пенітенціарну систему.

Відтак, керівництво Міністерства юстиції переконане, що пробаційний нагляд більш ефективно працюватиме в інтересах суспільства, ніж підвищення розміру покарань для злочинців. Про це вже свідчить статистика органів пробації.

Діюча практика застосування інституту альтернатив позбавленню волі нерозривно пов’язана не тільки з реформуванням пенітенціарної системи, а й зі ставленням як вітчизняних, так і міжнародних наукових кіл до цієї проблеми. Вчені неодноразово ставили питання у напрямку більш широкого використання санкцій без ізоляції від суспільства.

Аргументи на користь застосування альтернатив позбавленню волі можна навести такі:

- альтернативи є покаранням, і вони вимагають від засудженого дотримуватись певних умов їх відбування, які чітко визначені чинним законодавством України;

- альтернативні види покарань можуть виступати як міра реабілітації засудженого, тобто відновлення його попереднього статусу;

- ці заходи є важливим засобом загального зменшення кількості засуджених, які знаходяться у місцях позбавлення волі, і видаються більш ефективними для запобігання рецидиву;

- альтернативи не ізолюють людину від суспільства, що дає їй змогу не втратити роботу, сімейні відносини, соціальні зв’язки.

Виправні роботи – один з основних видів покарань, який широко застосовується в судовій практиці. Серед причин, якими це можна пояснити, важливою є та, що в цьому покаранні вдало поєднуються каральний і виховний

вплив: засуджений залишається на волі, не втрачає соціально корисних зв’язків і водночас, перебуваючи під контролем правоохоронних органів і трудового колективу, піддається профілактичному і виховному впливу.

Важливо, що в результаті пробації до суспільства повертається повноцінна людина, яка не порушує законодавство, працює, сплачує податки, створює сім’ю. Крім того, ця система більш економна порівняно з витратами на забезпечення тюремного ув’язнення.

Сергій Демченко

 Начальник Рівненського районного сектору №2

філії Державної установи «Центр пробації»

у Рівненській області

підполковник внутрішньої служби

 

 

Корисні посилання

Back to top